Začetek gradnje največje skupnostne sončne elektrarne v Sloveniji
- 27. May 2022
- 3 minute

V Hrastniku bo letos začela delovati največja skupnostna sončna elektrarna v državi. Občina Hrastnik bo tako prva slovenska občina, ki bo svojim občanom in občankam ponudila možnost, da se vključijo v energetsko zadrugo ter proizvajajo in se oskrbujejo z električno energijo iz sončne elektrarne.
Na področju trajnostnega prehoda je občina že naredila nekaj pomembnih korakov. Načrti za zeleni trajnostni prehod pa so zdaj zajeti tudi v strateški zasnovi Zeleni hrast, v skladu s katero bo občina ustanovila energetsko zadrugo Zeleni hrast. Zadruga bo pomemben člen pri spodbujanju rabe obnovljivih virov energije v občini Hrastnik.
Župan Marko Funkl je ob potrditvi strateške zasnove Zeleni hrast poudaril, da želijo poudariti zavezanost Občine Hrastnik k zelenemu trajnostnemu prehodu in da s takšno usmeritvijo dolgoročno na prvo mesto postavljajo občanke in občane ter njihovo kakovost bivanja.
Prvi projekt novoustanovljene energetske zadruge bo postavitev skupnostne sončne elektrarne z zmogljivostjo 300 kilovatov na strehi Osnovne šole narodnega heroja Rajka Hrastnik. Na ta način bo omogočeno proizvajanje lastne električne energije tudi tistim, ki nimajo lastne strehe za postavitev sončne elektrarne. Vsi vključeni v skupnost obnovljivih virov energije, tako občina in šola kakor tudi vključene občanke in občani, bodo s tem prihranili, hkrati pa zagotovili koristi za okolje z zmanjšanjem izpustov ogljikovega dioksida.
Prednosti skupnostnih elektrarn poudarja tudi Tomislav Tkalec iz društva Focus: »Koristi skupnostnih sončnih elektrarn so večja energetska samozadostnost, zmanjšanje negativnega vpliva proizvodnje električne energije na okolje in zdravje ljudi ter spodbujanje lokalnih zelenih delovnih mest. Ključno za takšne projekte je, da imajo koristi tako sodelujoči pri projektu kakor tudi lokalna skupnost, kjer bo projekt izveden.«
Aktivnost v Hrastniku okoljska organizacija Focus podpira v sklopu projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.