Vsestranska industrijska konoplja
- 05. November 2021
- 2 minuti

Zadruga Konopko povezuje obstoječe in bodoče pridelovalce ter predelovalce konoplje, inovatorje, raziskovalce in druge zainteresirane na področju konopljarstva. V Zadrugi verjamejo, da bo industrijska konoplja ponovno postala rastlina prihodnosti in da bodo ljudje zopet spoznali vse njene prednosti.
Konopljo lahko uporabimo tako v gradbeništvu, prehrani, medicini kot tudi v tekstilni, kozmetični, papirni in avtomobilski industriji. Industrijska konoplja je lahko surovina za pogonsko gorivo, v zadnjem času pa postaja zanimiva tudi pri snovanju številnih novih inovativnih izdelkov.
Slovenski tolar – denar, ki smo ga uporabljali po osamosvojitvi leta 1991, je bil narejen iz papirja industrijske konoplje.
V prehrani je uporabnost konoplje zelo široka in ima številne pozitivne učinke na zdravje. Uživamo lahko cela konopljina semena, jih zmeljemo v beljakovine ali moko ali pa iz njih iztisnemo olje. Posušene vršičke in liste lahko uporabljamo za čaj.
Konoplja je zaradi svoje sestave in številnih lastnosti priljubljena kot del kozmetičnih izdelkov, namenjenih predvsem za nego kože, tekstil iz konopljinih vlaken pa je obstojen, ima dobre toplotne lastnosti, visoko paroprepustnost, odporen je na plesen in je antialergen.
Industrijska konoplja se uporablja tudi v gradbeništvu za izdelavo konstrukcijskih in izolacijskih elementov. Izdelki so 100-odstotno ekološki, biorazgradljivi, neškodljivi za zdravje, odporni na insekte in vodo. Poleg tega pa v primeru požara konoplja ne gori v plamenih, ampak zgolj tli, kar preprečuje širjenje ognja.
Dobra za okolje
Industrijska konoplja ima dober hektarski donos, za rast ne potrebuje pesticidov in zahtevne obdelave, rahlja zemljo, je primerna za kolobarjenje, in kar je najpomembnejše – industrijska konoplja je CO2 nevtralna. Poleg vsega je odlična za fitoremediacijo, saj dokazano čisti zemljo težkih kovin, radioaktivnih elementov in fitofarmacevtskih sredstev, ki so pristala v njej.
Fitoremediacija je sanacija onesnaženega okolja, pri kateri uporabljamo rastline za odstranjevanje kovin in organskih kemikalij iz prsti in vode. Gre za uporabo rastlin, ki imajo sposobnost velike absorpcije, presnove strupenih molekul v manj škodljive in sposobnosti zmanjšanja števila sintetičnih organskih onesnažil. Do danes je odkritih okoli 4000 vrst rastlin, ki so primerne za postopke fitoremediacije prsti in vode, med katerimi najdemo tudi konopljo.
Konoplja je preprost biorazgradljiv material, ki ga je mogoče v celoti reciklirati in zamenjati z nerazgradljivimi plastičnimi snovmi, zaradi njene vsestranske uporabnosti pa ji lahko rečemo “rastlina za vse”.
Podatki so povzeti po konopko.si.