Vročinski valovi bodo vse pogostejši in močnejši
- 04. July 2022
- 2 min

Leto 2021 je bilo sedmo zaporedno leto, ko je bila povprečna svetovna temperatura več kot 1 °C višja kot v primerjavi s predindustrijsko ravnjo glede na vse zbirke podatkov, ki jih je zbrala Svetovna meteorološka organizacija.
Segrevanje podnebja občutimo kot milejše zime z občutno manj snega kot nekoč, kot vse pogostejše ekstremne vremenske pojave, kot so močne padavine in vetrovi, pa tudi kot vse bolj vroča poletja. Slednje postane jasno ob velikih toplotnih obremenitvah, ki vplivajo na naše počutje, dolgoročno pa tudi na zdravje.
Te dni iz različnih predelov Evrope prihajajo novice o hudih vročinskih valovih in suši, zaradi česar so ponekod že razglašene izredne razmere. V nekaterih predelih ni deževalo že več mesecev, kar ogroža kmetijske pridelke, nastajajo pa tudi številni gozdni požari.
Strokovnjaki opozarjajo, da so visoke temperature posledica skrb vzbujajočih podnebnih sprememb. “Zaradi podnebnih sprememb se vročinski valovi začnejo prej,” je povedala tiskovna predstavnica Svetovne meteorološke organizacije v Ženevi Clare Nullis. “To, čemur smo priča danes, je na žalost napoved prihodnosti, če se bodo koncentracije toplogrednih plinov v ozračju še naprej povečevale in višale segrevanje na svetovni ravni v primerjavi s predindustrijsko ravnjo za dve stopinji Celzija,” je dodala.
Stopnja rasti povprečnih letnih svetovnih emisij toplogrednih plinov se je sicer upočasnila, a brez takojšnjega in globokega zmanjšanja emisij v vseh sektorjih je omejitev segrevanja na svetovni ravni na 1,5 °C nedosegljiva. Kljub temu pa se učinki podnebnih ukrepov že kažejo, so zapisali znanstveniki v najnovejšem poročilu Medvladnega odbora za podnebne spremembe (IPCC).
Kot posamezniki smo soodgovorni za podnebne spremembe, saj s svojimi nakupnimi odločitvami in vsakdanjimi aktivnostmi pomembno prispevamo k nastajanju toplogrednih plinov. Enako pomembno pa lahko s spremembo svojih navad v bolj trajnostne prispevamo k njihovemu blaženju.
Za navdih ponujamo nekaj primerov, kako lahko na različnih področjih spremenimo navade in zmanjšamo izpuste toplogrednih plinov:
- Za premagovanje kratkih vsakdanjih poti namesto avtomobila izberimo aktivno mobilnost – hojo ali kolo. S tem poskrbimo za manj onesnažen zrak in hkrati naredimo veliko za svoje zdravje.
- Zmanjšajmo količino odpadne hrane, ki je vir sedmih odstotkov toplogrednih plinov na svetovni ravni. To lahko storimo z načrtovanjem nakupa hrane, ustreznim shranjevanjem in porabo ostankov obrokov. Več nasvetov najdete tukaj.
- Poskrbimo za energetsko učinkovitost svojega doma. Učinkoviti smo lahko na različnih področjih: pri kuhanju, pranju perila, ogrevanju in hlajenju. Obilico predlogov najdete tukaj.
- Na poti v nizkoogljično družbo nam lahko pomaga tudi manj potrošniški življenjski slog. Kupimo le, ko nekaj zares potrebujemo, ali pa si stvari večkrat izposodimo. Oglejte si, kako deluje knjižnica reči.
- Drevesa so naši veliki zavezniki v boju s podnebnimi spremembami, saj iz ozračja odvzemajo toplogredni ogljikov dioksid. Zato posadimo svoje drevo, če imamo možnost.
- Pri nakupu novih predmetov izberimo take z manjšim vplivom na okolje v celotni življenjski dobi.