Tržnica na borjaču uvrščena med šest najboljših trajnostnih zgodb na svetu
- 29. April 2022
- 2 minuti

Spletna tržnica na borjaču je nastala kot skupen projekt Občine Ajdovščina, Mestne občine Nova Gorica in Občine Renče-Vogrsko. Omogoča nakup sveže, lokalno pridelane hrane neposredno od domačih pridelovalcev.
Tržnica je osnovana na ideji, da se potrošnikom olajša dostop do lokalno pridelane hrane, ponudnikom, torej kmetom, pa tržnica predstavlja orodje oziroma pripomoček za neposredno trženje pridelkov končnemu kupcu. Tržnica na borjaču omogoča trženje pridelkov mimo klasičnih trgovsko-logističnih dobavnih verig. Spletišče deluje pod okriljem Regijske razvojne agencije ROD Ajdovščina in je v času epidemije pritegovalo vse več zanimanja.
Nakup hrane na spletni tržnici na borjaču je enostaven, hiter in zanesljiv. Snovalci so ponosni, da kupcem lahko nudijo hrano znanega izvora in s tem podpirajo lokalno pridelavo.
»Naši kraji že od nekdaj slovijo po odličnih pridelkih, po vinu, sadju, zelenjavi, olju, mleku, medu … Imamo izvrstne mesnine, odličen sir, marmelade, pijače in še marsikaj. Najboljše je pridelano doma.«
Občina Ajdovščina je tržnico v sklopu Zelene sheme slovenskega turizma in kot prejemnica srebrnega znaka Slovenia green destinations prijavila na izbor 100 trajnostnih zgodb na svetu. Organizacija Green Destinations je ta trajnostno naravnan projekt prepoznala kot eno izmed pomembnih zgodb razvoja odgovornega turizma na svetu. Tržnica na borjaču je na izboru tekmovala v kategoriji »Krajše nabavne verige in promocija lokalne hrane« in se je v tej kategoriji uvrstila med šest finalistov. Za snovalce projekta in za vse, ki so tržnico že vzeli za svojo, je to izjemno priznanje.
Organizacija Green Destinations je Tržnico na borjaču na seznam top 100 trajnostnih zgodb uvrstila na podlagi pristopa, ki ustvarja kakovostno okolje za lokalno prebivalstvo in hkrati nudi atraktivno izkušnjo za obiskovalce. Koncept spletišča pa lahko služi kot navdih tudi drugim destinacijam.
Poleg Tržnice na borjaču so se v slovenskem prostoru med 100 najboljših trajnostnih zgodb uvrstile še destinacije: Bohinj s spodbujanjem trajnostne mobilnosti; Logarska dolina – Solčavsko s prizadevanjem za krajše nabavne verige in promocijo lokalne hrane; Rogla-Pohorje s strateškim vodenjem združene destinacije štirih občin; Ljubljana s projektom združevanja kulinarike in kulture KulKul trenutek; Miren Kras s projektom promocije kulinarične dediščine špargljev in dolina Soče s strategijo okrevanja turizma po epidemiji covida-19.