Sprehod skozi atlas podnebnih projekcij za Slovenijo do leta 2100
- 23. February 2022
- 3 minute

Leta 2016 so na Agenciji RS za okolje začeli obsežen projekt priprave podnebnih projekcij za Slovenijo, ki so ga poimenovali Ocena podnebnih sprememb za Slovenijo v 21. stoletju – OPS 21. Prvi del rezultatov je že bil podan v sinteznem poročilu, ki ga je spremljal Atlas podnebnih projekcij. Ta je vseboval vse grafične rezultate osnovnih podnebnih spremenljivk prvega poročila. Tokrat je v sklopu projekta nastala dopolnitev atlasa podnebnih projekcij za Slovenijo do leta 2100.
Kadar se želimo lotiti sprememb, je na poti do uresničitve ključnega pomena dobro poznavanje področja. Prav nič drugače ni na področju podnebnih sprememb, kjer je bistvena obsežna podatkovna zbirka, poznavanje preteklih sprememb in hkrati postavljanje vzvodov za ocenjevanje prihodnjih razmer. Projekt Ocena podnebnih sprememb v Sloveniji do konca 21. stoletja tako skozi atlas podnebnih projekcij omogoča raziskovanje rezultatov raziskave s pomočjo grafičnih prikazov za različne vidike sprememb podnebja v Sloveniji.
Podnebnim spremembam so zelo podvrženi naravni ekosistemi, vodni viri in človeško zdravje. Posledice sprememb pa vplivajo tudi na gospodarske dejavnosti, ki so v večji meri odvisne od naravnega okolja, med njimi kmetijstvo, gozdarstvo, energetika, turizem, promet, gradbeništvo, finančni sektor in zavarovalništvo. Pripravljene vsebine so tako namenjene vsem, ki se ukvarjajo ali pa se bodo morali ukvarjati z načrti za prilagajanje podnebnim spremembam na različnih področjih,” so sporočili iz Arsa.
Uporabniki lahko brezplačno dostopajo do vseh grafičnih in tabelaričnih produktov, ki so opisani v sinteznem poročilu projekta in objavljeni v prilogah k sinteznemu poročilu. Tako lahko v atlasu poiščete:
- kako se bo spreminjala temperatura,
- kaj bo s padavinami,
- kako se bo spremenila vodna bilanca,
- kakšne bodo spremembe v pretokih rek,
- kako se bosta spreminjala število dni s snežno odejo in količina vode v novozapadlem snegu,
- spremembe v sončnem obsevanju,
- spremembe v povprečni hitrosti vetra,
- kazalnike suše do konca 21. stoletja (kazalniki SPI, SPEI in EDDI),
- spremembe v rabi energije za ogrevanje in hlajenje (temperaturni primanjkljaj, temperaturni presežek, trajanje kurilne sezone),
- pri vodni bilanci so ustvarjalci atlasa referenčni evapotranspiraciji dodali še skupni odtok in napajanje podzemne vode,
- hidrološke spremenljivke so v tej izdaji dopolnjene s hidropotencialom.
V predhodni različici atlasa je bilo pripravljenih 1329 različnih prikazov za različne meteorološke, hidrološke in agrometeorološke spremenljivke. Dopolnjen atlas podnebnih projekcij pa vsebuje kar 2248 grafičnih prikazov. Pod podatkovnim okriljem je celotna Slovenija ali različne podnebne regije, podatki so dosegljivi za različne letne čase ali na letni ravni, za tri prihodnja tridesetletna obdobja in tri različne scenarije izpustov toplogrednih plinov.
Iz podatkov na primer lahko razberemo zanimivo projekcijo, da se bo napajanje podzemne vode proti koncu stoletja najbolj spremenilo pozimi, kjer projekcije kažejo na povečanje, saj bo v glavnem deževalo in ne snežilo. Prav tako pa je med projekcijami tudi sprememba v kurilni sezoni, ki naj bi se v prihodnjih letih krajšala, po najbolj pesimističnem scenariju tudi za več kot mesec dni.
Več o podnebju v preteklosti in prihodnjih podnebnih spremembah lahko najdete na spletni strani ARSO tukaj.