Slovenci se imamo za trajnostne
- 04. April 2022
- 3 minute

Zdi se nam, da živimo bolj trajnostno, kakor živijo v večini drugih držav, na številnih področjih smo namreč v vrhu med obravnavanimi državami, so zapisali v Zvezi potrošnikov Slovenije.
Kako se Slovenci dojemamo na posameznem področju?
Dobro se uvrščamo na področju zmanjševanja količin odpadne hrane, saj je le dobremu odstotku Slovencev popolnoma vseeno, da z večjo količino kupljene ali pripravljene hrane povečujejo količino odpadkov. Nekoliko pod povprečjem smo med tistimi, ki pri nakupu dajo prednost lokalno pridelani in sezonski hrani.
Pri nakupu hrane smo pozorni tudi na embalažo živilskih izdelkov, saj se med vsemi obravnavanimi državami najbolj trudimo, da bi je bilo čim manj.
Po deležu veganov in vegetarijancev se Slovenci uvrščamo v povprečje obravnavanih držav, imamo pa enega največjih deležev tistih, ki o zmanjšanju porabe mesa ne razmišljajo.
Kot ovire za še bolj trajnostno prehranjevanje navajamo predvsem previsoke cene, pomanjkljivo ponudbo in pomanjkanje informacij.
Če smo pri trajnostnem prehranjevanju v boljši polovici lestvice, pa to ne velja pri trajnostnem prometu. Radi imamo udobje in vožnjo z avtomobilom, zato nismo naklonjeni deljenju in souporabi vozil. O smiselnosti uporabe avtomobila se ne sprašujemo, velik delež pa nas za vsakodnevno premikanje sploh ne uporablja nemotoriziranega osebnega prevoznega sredstva.
Emisije toplogrednih plinov iz prometa se še vedno povečujejo, predvsem zaradi pogoste rabe osebnih avtomobilov in odsotnosti sočasnega razvoja alternativnih prevoznih sredstev. V ta namen so aktivnosti iz sklopa trajnostne mobilnosti projekta LIFE IP CARE4CLIMATE zastavljene tako, da spodbujajo zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov v prometu.
Pri varčevanju z energijo nam gre bolje. Dobro smo se uvrstili na področju izoliranih hiš, med vsemi državami imamo najbolj varčevalne navade pri porabi energije v gospodinjstvih in največ energetsko varčnih naprav.
Menimo tudi, da ne kupujemo preveč, saj smo glede zmanjševanja prevelike potrošnje z 78 odstotki premagali vse druge države. Ustrezajo nam izdelki boljše kakovosti, ki so zanesljivi, trajajo dlje in jih je preprosto popravljati. Velik pomen dajemo trajnostnim oznakam izdelkov in radi podpiramo trajnostno naravnana podjetja.
Uspešni smo tudi na področju odpadkov. Izdelke skušamo uporabljati čim dlje, rabljene izdelke radi podarjamo, si jih izmenjujemo ali prodajamo. Slovenci smo nesporni prvaki v dojemanju pravilnega ločevanja odpadkov. Le 0,7 odstotka ljudem ni mar, kam jih bodo odvrgli, več kakor 54 odstotkov pa jih je odgovorilo, da odpadke vedno pravilno razvrščajo in jih odlagajo na pravem mestu.
Ker gre za dojemanje trajnosti, velja opomniti, da ti rezultati niso nujno v skladu z delovanjem v vsakdanjem življenju. Kažejo pa na to, da o trajnosti kar nekaj vemo in da se tudi zavedamo, da bi bilo dobro, če bi živeli še bolj v skladu s trajnostnimi načeli.
Radovednežem je celotna raziskava na voljo tukaj.