Prodaja izdelkov brez embalaže ima v Sloveniji velike možnosti
- 24. August 2021
- 3 minute

Splošni pozivi k zmanjševanju odpadkov in vse večja ozaveščenost potrošnikov so na eni strani spodbudili porast manjših butičnih trgovin, ki izdelke ponujajo brez embalaže, na drugi strani pa v velikih prodajalnah oddelke z nepakiranimi (tako imenovanimi rinfuznimi) živili, kjer si lahko kupci napolnijo svojo embalažo za večkratno uporabo in kupijo takšno količino živil, kakršno dejansko potrebujejo.
Švedsko podjetje HL Display s sedežem za regijo Adria v Ljubljani zagotavlja sisteme gravitacijskih posod in posod z lopatko za prodajo nepakiranih živil. Darko Čavić, prodajni vodja podjetja, vidi na slovenskem trgu velike možnosti za tovrstno prodajo, ki prinaša številne prednosti. Kupci lahko razna žita, testenine, stročnice, oreščke, suho sadje in druga živila polnijo iz prozornih zabojnikov, kar naredi nakupovalno izkušnjo še posebno privlačno. Poleg tega, da jasno vidijo, kaj kupijo, lahko kupijo točno toliko, kolikor potrebujejo, kar pomeni prihranek denarja in manj možnosti, da bi se jim hrana pokvarila. Morda najpomembnejša prednost nakupovanja brez ovojnine pa je zmanjševanje količin odpadne embalaže, ki je proizvedena stroškovno in energijsko potratno.
Študija je pokazala, da v Veliki Britaniji več kot tri četrtine kupcev načrtno skušajo čim bolj zmanjšati uporabo plastičnih pakiranj. Dve tretjini kupcev sta bolj nagnjeni k sprejetju tovrstnega nakupovanja kakor pred dvema letoma, 23 odstotkov pa jih dejavno išče trgovce, ki ponujajo razsuta živila. Zato se odpira vse več trajnostno naravnanih prodajaln in oddelkov v velikih trgovinah.
Naraščajoče zanimanje za trajnostno nakupovanje še dodatno dokazuje raziskava Trgovine brez embalaže po Evropi. V študiji je bila ugotovljena zelo močna rast v tem sektorju, saj so v zadnjih petih do desetih letih narasla število trgovin in delovnih mest ter količina prometa.
Tudi v Sloveniji se število trgovin brez embalaže povečuje
Rifuzl je prva slovenska trgovina brez embalaže, deluje pa v Ljubljani. Ustanovitelja sta začela z omejenim številom izdelkov, zdaj pa jih imajo v svoji ponudbi že več kot 700. V Rifuzlu je mogoče kupiti živila, kozmetiko in pripomočke za osebno nego ter čistila. Z naročilnico lahko kupci naročijo tudi kruh, svežo sezonsko zelenjavo in sadje lokalnih pridelovalcev. Tako preprečijo, da bi hitro pokvarljiva živila končala v koših za odpadke.
V Mariboru trgovina Zelena japka ponuja širok nabor čistil in kozmetičnih izdelkov brez embalaže pa tudi bogat izbor živil. Kupcem, ki so oddaljeni od trgovine, paket po načelu nakupovanja brez smeti tudi pošljejo. Njihov moto je #kupujemodgovorno, zato so njihovi izdelki ekološki, veganski in niso testirani na živalih.
Reciklarnica v Kamniku v spletni ali fizični trgovini ponuja čistila, kozmetiko in kuhinjske dodatke ter skoraj 30 izdelkov brez embalaže. Ponudba je obogatena z obnovljenimi in predelanimi že rabljenimi predmeti ter predmeti iz druge roke.
Vabimo vas, da na povezavi raziščete, kje vse lahko v Sloveniji nakupujete izdelke brez embalaže.