Pozitivni učinki zmanjševanja motoriziranega prometa
- 22. September 2021
- 2 minuti

Pameten in učinkovit prometni sistem je ključen za delovanje sodobne družbe, saj ji omogoča gospodarski in družbeni razvoj. Potrebujemo prometni sistem, na katerega se lahko v sedanjem hitrem življenjskem slogu zanesemo. Vse bolj pa se zavedamo tudi negativnih vplivov prometa na okolje in naše zdravje, saj nam po eni strani služi, po drugi pa škoduje.
Motoriziran promet namreč povzroča izpuste plinov, ki povzročajo zakisljevanje, nastajanje ozona in drobnih delcev. Onesnaževanje zraka pa ne škoduje samo okolju, ampak tudi našemu zdravju. Dobra novica je, da nam je izpuste iz prometa uspelo zmanjšati, vendar zrak, ki ga dihamo v mestih, še vedno ni najboljši. To pa je dovolj dober razlog, da ukrepamo. Z opuščanjem avtomobilov bomo lahko sčasoma tudi v mestih ponovno zadihali s polnimi pljuči.
V smeri trajnostne mobilnosti delamo pomembne korake, še vedno pa zaskrbljujoče veliko uporabljamo avtomobile. S tem zmanjšujemo razvoj javnega prevoza in zamujamo priložnosti za gibanje. Hoja, kolesarjenje ali katera od drugih oblik aktivne mobilnosti pa na naše zdravje vplivajo blagodejno. Na ta način na cilj pridemo bolj sproščeni, zdravi in zadovoljni, saj je potovanje brez avtomobila vedno povezano z gibanjem telesa, s svežim zrakom in z boljšim stikom z okolico. Aktivna mobilnost tako lahko nadomešča potrebo po sproščanju in rekreaciji, hkrati pa je tudi poceni in tako rekoč idealna za premagovanje krajših razdalj.
Motoriziran promet povzroča tudi visoko raven hrupa, kateri je izpostavljenih vse več prebivalcev, še posebej v sodobnih mestih, ki so živahna in zaradi tega tudi glasna in nemirna. Hrup iz prometa pušča posledice na našem zdravju, moti koncentracijo, povzroča stres in nam ne pusti spati. Z omejevanjem in opuščanjem motoriziranega prometa ter uporabo tišjih oblik mobilnosti lahko hrup obvladamo in naredimo mesta bolj prijazna in zdrava za bivanje.
Več o tem, kako promet vpliva na naše življenje in kaj lahko glede tega ukrenemo, si lahko preberete v brošuri “Okolje, promet in zdravje” tukaj.