Ogrevanje z vročim kompostiranjem
- 31. January 2022
- 2 minuti

Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, in Focus, društvo za sonaraven razvoj, v sodelovanju z društvom za razvoj trajnostnega oblikovanja Trajna združujeta moči pri vzpostavitvi novega demonstracijskega projekta, ki tokrat prihaja s področja energetske samooskrbe. V ospredju bo projekt prenosnega ogrevalnega sistema zunaj omrežja s pomočjo vročega kompostiranja, ki bo vzpostavljen na skupnostnem začasnem prostoru Krater.
Krater je začasni produkcijski prostor, ki nastaja na opuščenem, kraterju podobnem gradbišču v bližini mestnega jedra Ljubljane. Na njem je že vzpostavljen mikolaboratorij za raziskovanje inovativne uporabe gob Gobalab, ki bo postal predmet novega demonstracijskega projekta – ogrevanja z vročim kompostiranjem.
Gaja Brecelj iz Umanotere o izbiri demonstracijskega projekta na Kraterju izpostavlja: »Za sodelovanje pri vzpostavitvi malce drugačnega načina energetske samooskrbe na skupnostnem začasnem prostoru Krater smo se odločili, ker je poleg inovativnosti izbrani projekt tudi replikabilen. Dodaten razlog pa je najti tudi v zagnani ekipi, ki projekt inovira na participatoren način in tako znanje širi še naprej.«
Takeg načina ogrevanja se laho poslužijo na številnih začasnih prostorih po Sloveniji in tudi na kmetijskih površinah – kjerkoli se nahajajo mobilne (neogrevane) enote. Po koncu izkoriščanja ogrevanja pa ostane kvaliteten kompost, ki ga je mogoče uporabiti na vrtovih.
Med kompostiranjem mikroorganizmi, ki razgrajajo biomaso, proizvajajo toploto. Če je kompostni kup sestavljen iz pravih materialov in je dovolj velik, proizvedejo toliko toplote, da jo lahko uporabimo za segrevanje vode, s to pa lahko ogrevamo različne objekte, kot so hiše, rastlinjaki, ipd., pravijo v društvu Trajna.
»V tem projektu nas je zanimalo ali lahko na sonaraven način podaljšamo sezono uporabe Gobalaba na Kraterju. Projekta se lotevamo z uporabo znanja ljudi, ki so takšen način ogrevanja že uporabili.«
Ker se jim zdi ideja ogrevanja s kompostom zanimiva in v njej prepoznavajo veliko potenciala, so se odločili, da jo preizkusijo v praksi. Tako ogrevanje je ogljično nevtralno, uporablja odpadno biomaso, kot stranski proizvod pa se ustvari kompost. Če demonstracijski projekt ogrevanja Gobalaba z vročim kompostom uspe, bodo imeli na Kraterju ogrevane prostore tudi pozimi, spomladi pa bodo nastali kompost delili z ljudmi in rastlinami.