Nova strategija za varstvo in obnovo gozdov
- 04. August 2021
- 2 minuti

Strategija za gozdove prispeva k svežnju ukrepov Pripravljeni na 55, s katerim naj bi EU do leta 2030 emisije toplogrednih plinov zmanjšala za vsaj 55 % in do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. V njej so združeni socialni, gospodarski in okoljski vidiki, njen namen pa je zagotoviti večnamenskost gozdov v EU ter poudariti ključno vlogo gozdarjev, so zapisali v Evropski komisiji.
Gozdovi delujejo kot ponori ogljika ter nam pomagajo zmanjševati posledice podnebnih sprememb, tako da ohlajajo naša mesta, nas ščitijo pred hudimi poplavami in blažijo posledice suše. Ker pa so evropski gozdovi izpostavljeni številnim različnim pritiskom, med katerimi so tudi podnebne spremembe, jih je potrebno zaščititi, obnoviti in z njimi trajnostno gospodariti.
V strategiji za gozdove je predstavljena vizija s konkretnimi ukrepi za kvalitativno in kvantitativno izboljšanje gozdov v EU. Temelji na strogem varstvu prvotnih in staroraslih gozdov, obnovi poškodovanih gozdov in zagotavljanju trajnostnega gospodarjenja z njimi na način, ki ohranja ključne ekosistemske storitve, ki jih zagotavljajo gozdovi in od katerih je odvisna naša družba.
Strategija predvideva tudi razvoj plačilnih shem za lastnike in upravljavce gozdov za zagotavljanje alternativnih ekosistemskih storitev, naprimer za ohranjanje delov njihovih gozdov nedotaknjenih. Vključuje napoved zakonodajnega predloga za spremljanje stanja gozdov, ki bo zagotovilo celotno sliko stanja, kar pa je ključnega pomena, da lahko gozdovi izpolnjujejo svoje različne funkcije v korist podnebju, biotski raznovrstnosti in gospodarstvu.
Strategijo spremlja tudi načrt za zasaditev treh milijard dodatnih dreves po vsej Evropi do leta 2030 po ekološkem načelu – pravo drevo na pravem mestu s pravim namenom. Nova skupna kmetijska politika pa bo hkrati tudi priložnost za bolj usmerjeno podpiranje gozdarjev in trajnostnega razvoja gozdov.