Mestni gozd Stražun – oaza sredi Maribora
- 13. March 2023
- 2 minuti

Da bi mestni gozdovi ohranili naštete funkcije, jih morajo občine zaščititi in na njihovem območju vzpostaviti dobro upravljanje. Urbani gozdovi, kot je Stražun, so danes redkost, a so, sploh v času spreminjanja podnebja, izjemnega pomena za mesto.
Gre za lep in pester gozdni otok sredi betonskega okolja, vendar njegove danosti zaradi razpršenega lastništva, različnih pogledov na njegov namen, neurejene kanalizacije in drugih izzivov, ki so značilni za številne gozdove, ostajajo neizkoriščene.
Zato se je Mestna občina Maribor vključila v program podpore občin pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja virov skupnosti, ki ga v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE izvajata Umanotera in Focus. Focus bo Mestni občini Maribor pomagal oblikovati vizijo razvoja Stražuna, da bo ta ohranil funkcije gozda in ga bodo občanke in občani lahko kar najbolje uporabljali.
Mestni gozdovi imajo zaradi globalnega segrevanja, pa tudi širše okoljske krize poseben pomen: prispevajo k čistejšemu okolju, blažijo visoke temperature in nudijo zavetje ter zmanjšujejo hrup, hkrati pa varujejo vodne vire in so življenjski prostor številnih rastlin in živali.
»Ali ste vedeli? Zrelo drevo lahko vsrka 21 kilogramov ogljikovega dioksida letno, ta ogljik pa ostane v drevesu, dokler se ne sežge ali razgradi. Drevesa tudi občutno zmanjšajo odtekanje vode, saj črpajo vodo skozi svoje korenine, uravnavajo temperaturo zraka in blagodejno vplivajo na duševno zdravje.«
Mestne gozdove je treba razumeti kot skupno bogastvo. S pravo vizijo in dobrim upravljanjem je lahko tudi Stražun pomembno zeleno zavetje vseh občanov in občank, od najmlajših do starejših.
Z velikim mestnim gozdom pa se ponaša tudi Celje. Zaznamuje ga posebnost – v njem stoji največja drevesna hiša v Sloveniji.