Mestni gozd Celje
- 08. October 2021
- 2 minuti

Gozdne površine so izjemnega pomena za dobro počutje meščanov. Med zelenimi velikani najdemo prostor za sprehode in rekreacijo, se sprostimo in si dvignemo razpoloženje. Gozdovi so zato nepogrešljiv vir dobre volje, miru in navdiha za ljudi vseh starosti.
Celje se ponaša z velikim urejenim mestnim gozdom, ki skozi celotno leto privablja obiskovalce, sprehajalce in rekreativce. Umeščen je ob južni rob mesta in je s svojimi 94 hektarji gozdnih površin in 14 kilometri opremljenih sprehajalnih poti največja urejena javna zelena površina v Celju.
Projekt Mestni gozd Celje je bil na pobudo krajevne enote Zavoda za gozdove Slovenije zasnovan leta 1996. Cilj je bil trajnostna ureditev, zavarovanje in upravljanje gozdnih površin tako, da bodo lahko v polnosti dosegale svoje ekološke in socialne funkcije. V sklopu mednarodnega projekta »Gozdovi za mesta – GREEN4GREY«, ki ga je vodila Mestna občina Celje v sodelovanju s celjsko enoto Zavoda za gozdove Slovenije, je mestni gozd postal bogatejši za sedem doživljajsko-rekreativnih in eno izobraževalno-izkustveno pot, otroško igrišče, prireditveni oder, trim stezo z desetimi telovadnimi napravami in več deset novih klopi za počitek.
Mestni gozd Celje pa ima še eno posebnost. V njem stoji največja drevesna hiša v Sloveniji, ki je prav tako nastala v sklopu projekta GREEN4GREY.
V letu 2015 je iz skromne drevesne opazovalnice zrasla v večnamenski prostor srečevanja. Postala je pravi laboratorij za raziskovanje in prisluškovanje dreves, prostor različnih kreativnih delavnic, zunanjih in notranjih koncertov, pesniških večerov in razstav, priljubljena pa je tudi za individualen, družinski ali šolski obisk narave. V Sloveniji in tujini je postala znana kot zaželena destinacija v okviru različnih oblik sonaravnega in kulturnega turizma. Ta edinstvena drevesna hiša, ki je v celoti narejena iz duglazije, lesa iz mestnega gozda, je tudi predmet posebne strokovne pozornosti s strani mednarodnih gozdarjev, biologov, ekologov, umetnikov in arhitektov, ki so ji podelili že mnogo strokovnih priznanj.
Hkrati pa Mestni gozd predstavlja območje ohranjenih gozdnih sestojev in je zaradi svoje bližine in dostopnosti ter nenavadne pestrosti in ohranjenosti odličen prostor za izobraževanje o naravnih ekosistemih in osnovah trajnostnega razvoja.
Učne poti, s katerimi upravlja Zavod za gozdove skupaj s partnerji, vsebujejo vsebinsko različne programe, ki so prilagojeni starostnim skupinam otrok, učencev in dijakov. Skozi program sta predstavljena raznolikost in delovanje gozdnega ekosistema, njegova primerjava z ekosistemi mesta, parka in travnika, številne koristne vloge gozdov ter trajnosten način rabe gozdnih dobrin. Med hojo skozi “gozdno divjino” lahko obiskovalci občutijo prvinskost najbolj razvitega kopenskega ekosistema.