Livada LAB – edinstven trajnostni učni poligon
- 20. October 2021
- 2 minuti

Skupnostni prostor Livada LAB nastaja pod okriljem Zavoda BOB v sodelovanju z Umanotero in društvom Focus. Ima velik potencial za lasten razvoj in za prenos dobre prakse v druga območja po Sloveniji.
Zelena javna površina v Ljubljani, kjer Zavod BOB program z mladimi izvaja že od leta 2015, postaja demonstracijski skupnostni prostor trajnostnih rešitev, s poudarkom na energetski samooskrbi, trajnostni infrastrukturi za druženje, lastni ekološko pridelani hrani ter ozaveščanju in pomenu preživljanja časa v naravi ter gradnji skupnosti kot primer dobre prakse.
Sami o sebi pravijo, da so ekipa mladih in mladinskih delavcev, ki so v upravljanje dobili velik travnik na Livadi. Sedaj raziskujejo, kakšne so potrebe mladih na javni zeleni površini in kakšnih aktivnosti si mladi želijo. Želijo ustvariti primer mestnega prostora za kreativno preživljanje prostega časa, ki je po meri mladih, pri tem pa izboljšati kakovost lokalnega okolja, dosegati različne okoljske in družbeno-ekonomske učinke razvoja ter raziskovati prakso socialne ekonomije.
Zeleni učni laboratorij
V nastajanju je tako mladinski center na prostem oziroma zeleni učni laboratorij, kjer potekajo različne kulturne, umetniške, športne in naravoslovne aktivnosti, eksperimentiranje z vrtički, načrtovanje in postavljanje zunanjih elementov ali pa samo preprosto druženje ob ognju. Odvili sta se že naprimer delavnici Podnebju prijazen meni in Vrtnarjenje brez prekopavanja, opazovanje zvezd z Astronomskim društvom Vega, puljenje invazivnih rastlin in vzdrževanje vrta.
Vir fotografije: Livada LAB FB
»Za Livado smo se odločili, ker ima prostor velik potencial, predvsem pa zato, ker za njo stoji srčna ekipa – in prav to je ključno. Za vsakim uspešnim skupnostnim projektom namreč stojijo predani ljudje in v primeru Livade to vsekakor drži. Poleg tega Zavod BOB dela z mladimi in mladi so pri naslavljanju podnebne krize ključni za prehod v trajnostno družbo. Zato je zlata vredno, da v prostoru, ki bo s svojimi trajnostnimi rešitvami sam po sebi deloval izobraževalno in motivacijsko, mladi razpravljajo in iščejo rešitve za aktivno državljanstvo na področju podnebnih sprememb,« pravi Gaja Brecelj iz Umanotere.
Namen demonstracijskega projekta Livada je zasnovati mestno zeleno površino za kreativno preživljanje časa, ki je po meri mladih, obenem pa prikazati vse koristi takega projekta – okoljske, družbene in nematerialne koristi, s katerimi se krepi sama skupnost. Z izvedbo takega demonstracijskega projekta pa želijo spodbuditi vzpostavitev podobnih prostorov drugod po Sloveniji, kar bo tudi širše pripomoglo k prehodu v trajnostno družbo.
Livada Lab-u se lahko kdorkoli pridruži kot prostovoljec v koordinacijski/organizacijski ekipi za pomoč pri organizaciji dogodkov in aktivnosti ali pa kot navdušenec, ki ga zanima urbano vrtnarjenje in si želi graditi, saditi, sejati, rezati in sekati.