Kaj je zeleno javno naročanje?
- 03. February 2022
- 3 minute

Posledice podnebnih sprememb, ki se zadnja leta vse pogosteje kažejo, narekujejo potrebo po spremembi ravnanja tako na ravni posameznikov kot tudi držav. Podnebna politika Evropske unije je zastavljena ambiciozno, podobno ambiciozni pa so tudi cilji Slovenije, kar se med drugim kaže v uvedbi zelenega javnega naročanja leta 2012.
Zeleno javno naročanje je naročanje, pri katerem naročnik po Zakonu o javnem naročanju naroča blago, storitve ali gradnje, ki imajo v primerjavi z običajnim blagom, storitvami in gradnjami v celotni življenjski dobi manjši vpliv na okolje, zagotavljajo varčevanje z naravnimi viri, materiali in energijo ter imajo enake ali boljše funkcionalnosti. Obvezno je od leta 2012, z leti pa se povečuje število predmetov oziroma področij, pri katerih je obvezno upoštevanje zelenih ciljev.
Zeleno javno naročanje je obvezno za 22 predmetov:
- električna energija,
- živila in gostinske storitve,
- tekstilni izdelki,
- pisarniški papir in higienski papirnati izdelki,
- elektronska pisarniška oprema,
- televizorji,
- hladilniki, zamrzovalniki in njihove kombinacije, pralni stroji, pomivalni stroji, sušilni stroji, sesalniki in klimatske naprave,
- pohištvo,
- grelniki vode, grelniki prostora in njihove kombinacije ter hranilniki tople vode,
- sanitarne armature,
- oprema za stranišča na splakovanje in oprema za pisoarje,
- stenske plošče,
- projektiranje oziroma izvedba gradnje stavb,
- projektiranje oziroma izvedba gradnje cest,
- vozila za cestni prevoz in storitve prevoza,
- pnevmatike,
- električne sijalke in svetilke ter razsvetljava v notranjih prostorih,
- cestna razsvetljava in prometna signalizacija,
- čistila, storitve čiščenja in storitve pranja perila,
- vrtnarske storitve, kmetijski in drugi proizvodi ter oprema in stroji za vrtnarjenje,
- stavbno pohištvo,
- protihrupne cestne ograje.
Za vsak predmet zelenega javnega naročanja uredba določa cilje, ki jih mora naročnik v postopku javnega naročanja doseči.
Namen urejanja zelenega javnega naročanja z uredbo je predvsem zmanjšanje negativnih vplivov javnega sektorja na okolje, spodbujanje razvoja okoljsko sprejemljivejših izdelkov in novih zelenih tehnologij ter zgled gospodarskemu sektorju in državljanom.
Javni naročniki so med največjimi potrošniki v Evropi. Porabijo približno 1,8 trilijona EUR letno, kar predstavlja približno 14 % bruto domačega proizvoda EU.
Kaj zeleno javno naročanje pomeni v praksi?
Pri naročanju živil mora naročnik pri oddaji naročila zagotoviti najmanj 15 odstotni delež ekoloških živil in najmanj 20 odstotni delež živil iz shem kakovosti, po želji pa lahko te deleže tudi poveča. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so za časopis Delo povedali, da so ocenili učinke zelenega javnega naročanja. Izpostavili so pozitiven vpliv na zaposlenost v kmetijstvu, manj izgub in odpadne hrane, boljše zdravje populacije, spremenjen odnos do lokalne hrane in kmeta ter pozitiven vpliv na podnebje.
V letu 2020 so javna naročila obsegala skoraj polovico odhodkov slovenskega proračuna. Javni naročniki naročajo večje količine izdelkov in storitev kot običajni potrošniki, zato nosijo tudi večjo odgovornost, za kaj se ta sredstva porabijo. Zakaj ne bi denarja porabili okolju prijazno in tako prispevali k bolj trajnostnemu razvoju? Tako kot posamezniki lahko tudi javni naročniki z odločitvijo za okolju prijazne izdelke trgu pokažejo, kaj pričakujejo na policah.
Zeleno javno naročanje lahko dolgoročno prinese finančne prihranke javnim naročnikom, pri čemer je treba upoštevati stroške v celotnem življenjskem ciklu in ne le nakupne cene. Organi, ki naročajo zeleno blago, storitve in gradnje, prispevajo k reševanju naraščajočih okoljskih izzivov (kot sta na primer zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ali bolj krožno gospodarstvo) ter poskrbijo za zdravje in dobro počutje svojih zaposlenih. Z zmanjšanjem nevarnih snovi v izdelkih in zmanjšanjem nepotrebne embalaže se zmanjšajo tudi stroški odstranitve odpadkov.
V okviru ekipe zelenega javnega naročanja Ministrstva za okolje in prostor Republike Slovenije so za preprostejšo uporabo Uredbe o zelenem javnem naročanju zbrali najpogosteje zastavljena vprašanja s področja zelenega javnega naročanja, ki so na voljo tukaj.
Za še več informacij o zelenem javnem naročanju pa lahko sledite povezavi.