Ekstremne vremenske razmere
- 19. October 2021
- 2 minuti

Ekstremni vremenski dogodki so del naravne spremenljivosti podnebnega sistema Zemlje.
»Atmosfera je kompleksen in dinamičen sistem, na katerega vpliva več dejavnikov, ki skupaj ustvarjajo naš ekosistem,« je za Evropsko unijo povedal Filippos Tymvios, strokovnjak za ekstremne vremenske razmere na Oddelku za meteorologijo na Cipru in veleposlanik za evropski podnebni pakt.
Naravna nihanja, kot je južno nihanje El Niño, pomenijo, da vsakega dogodka ni mogoče pripisati podnebnim spremembam. Vendar bo globalno segrevanje verjetno znatno okrepilo njegove učinke.
Vendar pa dosedanja znanstvena dognanja jasno kažejo, da je spremembe v pojavnosti ali intenzivnosti ekstremnih vremenskih dogodkov mogoče pripisati človekovim dejavnostim. Vsako od zadnjih štirih desetletij je bilo toplejše od katerega koli desetletja pred tem od leta 1850 in ta trend se bo nadaljeval. Globalno segrevanje za 1,5 °C v primerjavi s predindustrijsko dobo bomo verjetno dosegli še pred letom 2040, tudi po oceni verjetnosti z najnižjimi možnimi emisijami.
To segrevanje bo povzročilo premike podnebnih območij, ki se bodo razširila proti severnemu in južnemu polu, kar bo sprožilo več suš, poplav, gozdnih požarov, širjenje puščav in dvig morske gladine. Čeprav ekstremno vreme ni omejeno na določeno regijo sveta, podnebne nesreče zaradi slabše infrastrukture in omejenih možnosti prilagajanja podnebnim spremembam resneje prizadenejo revnejše države.
Tudi če se podnebne spremembe že dogajajo ter se resnost in pogostost ekstremnih vremenskih pojavov povečujeta, Thymvios meni, da je mogoče omejiti obseg prihodnjega segrevanja in zmanjšati njegove vplive. »Vsak dan lahko ukrepamo, da zmanjšamo svoj ekološki odtis in sled, ki jo puščamo v naravi in naravnih virih. Nehati moramo izkoriščati planet kot neizčrpen vir dobrin, čim več moramo reciklirati in porabiti manj energije iz neobnovljivih virov. Prav tako lahko nagradimo podjetja, ki uvajajo dobro okoljsko politiko. Vse, kar počnemo zdaj, bo izboljšalo našo prihodnost.«
Če sprejmemo eno ali več podnebnih zaobljub, lahko svoj ogljični odtis zmanjšamo in resnično vplivamo na podnebne spremembe. Evropski podnebni pakt nas lahko navdihne s preprostimi koraki, s katerimi poženemo spremembe v tek. Vsakdanje stvari, kot na primer več hoje, zmanjšanje odpadne hrane, izolacija vašega doma za varčevanje z energijo, način potrošnje in premikanja, ogrevanja in hlajenja naših hiš pomenijo veliko.
Preverite, katero od zaobljub bi z lahkoto vnesli v svoje življenje.