Depo Vrhnika – center ponovne uporabe z dodano vrednostjo
- 25. November 2021
- 3 minute

Center ponovne uporabe Depo je razvojni projekt, ki deluje v sklopu Komunalnega podjetja Vrhnika (KPV). Vrhnika je prva občina v Sloveniji, ki se je pridružila evropski mreži lokalnih skupnosti na poti do Zero Waste (nič odpadkov). Ni naključje, da se je prav Vrhnika prva odločila za ta korak, saj je na področju ločenega zbiranja odpadkov v slovenskem prostoru odigrala pionirsko vlogo, danes pa je tudi v evropskem merilu med najuspešnejšimi mesti.
Vrhničani namreč ločijo skoraj 84% vseh odpadkov. Preostalih mešanih komunalnih odpadkov, ki jih je bilo pred leti 190 kg, je tako samo še 64 kg na občana.
Temeljna ideja pri začetku razvoja Depoja je bila nadgradnja klasičnega centra ponovne uporabe z dodatnimi aktivnostmi, ki prinašajo večjo dodano vrednost. Glavno področje delovanja je prodaja rabljenih in preoblikovanih predmetov, s čimer jim podaljšajo življenjsko dobo. Taka praksa je povezana s trajnostnim načinom razmišljanja, hkrati pa omogoča ljudem, da pridejo do stvari ceneje oziroma najdejo predmete, ki jih v običajnih trgovinah ni mogoče kupiti.
Ponosni na obnovljene predmete
V centru ponovne uporabe Depo vsako leto zberejo 33 ton še uporabnih predmetov, zaposleni pa jih na leto popravijo, obnovijo, očistijo in olepšajo kar 15.000. Predvsem manjše predmete jim prinesejo občani, največ pa jih pridobijo iz kosovnega odpada. Pri njih boste našli razne stvari, od pohištva, opreme in stvari za prosti čas, oblačil in obutve do umetnin, starin, opreme za kuhinjo, koles in preoblikovanih predmetov. Še posebej so ponosni na izdelke, ki jih obnovijo ali jih iz odpadnih materialov izdelajo sami. To so na primer na novo oblečeni kavči, popravljena kolesa ter nahrbtniki in torbice iz avtomobilskih zračnih blazin in varnostnih pasov. Vsa sredstva, pridobljena z dejavnostjo Depoja, so namenjena ustvarjanju zelenih delovnih mest.
Edin Behrić, vodja centra ponovne uporabe Depo pravi, da se kupci najbolj razveselijo predmetov starejšega datuma, kot so stari radijski sprejemniki, fotoaparati, kuharske knjige in vinilne plošče.
»Ljudje z nakupom dajo potrditev naši usmerjenosti, da nekoč neuporabne stvari postanejo uporabne z novo vrednostjo. S tem naše uporabnike ozaveščamo in izobražujemo,« je povedal Tomaž Kačar, direktor Komunalnega podjetja Vrhnika.
V Depoju imajo tudi napravo za točenje ekoloških čistil s povratno embalažo, ki je bila prva tovrstna naprava v Sloveniji.
Ne samo prodajajo, tudi izobražujejo in ozaveščajo
Center ponovne uporabe pa ni namenjen le prodaji predmetov iz druge roke, ampak tudi izobraževanju in ozaveščanju o področjih, povezanih s trajnostnim razvojem. Pripravljajo predavanja za različne starostne skupine – za mladino, študente učitelje in drugo zainteresirano javnost. Zainteresiranim omogočajo tudi ogled Zbirnega centra, Centra za ravnaje z odpadki, čistilne naprave na Vrhniki in razlago postopka čiščenja odpadne vode.
V KPV so mnenja, da se mora ozaveščanje dotakniti vsakega občana, saj s tem občina postaja še bolj ekološka, s čimer pa se izboljšujejo tudi pogoji za bivanje.
Pretekli mesec so bili Depojevi izdelki razstavljeni v preddverju zgradbe Ministrstva za okolje in prostor Republike Slovenije.
Minister mag. Andrej Vizjak je ob odprtju razstave poudaril, da so izdelki na razstavi primeri dobre prakse, kako odpadkom vdahniti novo vrednost in kako z oblikovanjem in inovativnostjo proizvesti nove izdelke. Tovrstni primeri dobre prakse so po njegovih besedah prava pot v prizadevanjih za zmanjšanje količine odpadkov.
Jaka Kranjc, predstavnik društva Ekologi brez meja, ki preko programa Zero Waste Slovenija vodi nacionalno mrežo Zero Waste občin, je ob odprtju razstave poudaril, da je ponovna uporaba ena ključnih oblik preprečevanja nastajanja odpadkov.