Ideja Čebelje poti se širi iz Ljubljane
- 19. May 2021
- 3 min

Čebelja pot je za Ljubljano, ki je bila leta 2015 in 2019 razglašena za čebelam najprijaznejšo občino v Sloveniji, izrednega pomena. V programu namreč sodeluje kar 32 različnih akterjev, od izobraževalnih in kulturnih institucij, institucij, povezanih z zdravjem, do gospodarskih institucij ter seveda čebelarjev in čebelarskih društev, ki vsaka na svoj način skrbijo za dobrobit čebel v mestu.
Aktivnosti so bile prvotno zamišljene zgolj kot dejanska pot med posameznimi lokacijami povezanimi s čebelarstvom in čebelami v Ljubljani. Skozi participatorni princip dela s posameznimi člani pa se je pokazalo, da je pot veliko več kot le delovni program ali projekt. Postala je sinonim za vse dejavnosti, povezane s čebelami in čebelarstvom v Ljubljani.
Danes Čebelja pot v Ljubljani predstavlja :
- fizično pot, ki povezuje mesto in podeželje v celoto. Obiskovalci tako s sprehodom po poti lahko doživijo Ljubljano z drugačnega vidika – spoznajo kulturno in naravno dediščino, povezano s čebelarstvom v Ljubljani, so priča aktivnim čebelarskim procesom, pa tudi okušajo in kupujejo med in druge vrste čebeljih pridelkov;
- mrežočebelarjev, kulturnih, izobraževalnih in zdravstvenih organizacij, podjetij, nevladnih organizacij, pa tudi posameznikov, ki jih zanima čebelarstvo in njegov razvoj v mestnih območjih;
- izobraževalni program, namenjen ozaveščanju ključnih ciljnih skupin o pomenu čebel, od najmlajših do odraslih, pa tudi spodbujanju celovitega in trajnostnega upravljanja mestnih in podeželskih območij;
- think-tank(možganski trust) in inkubator za razvoj novih podjetniških idej na področju čebelarstva ter novih čebeljih pridelkov in storitev in je
- gibanje, ki povezuje vse zainteresirane, ki želijo ohranjati visoko okoljsko ozaveščenost, ohranjanje čebel na urbanih območjih in nadaljnji razvoj mestnega čebelarstva v Ljubljani, pa tudi močan zagovornik mednarodne pobude za svetovni dan čebel.
Čebelja pot povezuje dve vsebini pomembni za naš razvoj in obstoj – ohranjanje biodiverzitete na eni strani in lokalno samooskrbo, saj je kar dve tretjini hrane odvisnih od opraševalcev.
Čebelja pot je bila leta 2017 potrjena kot dobra praksa s strani programa URBACT, evropskega programa za izmenjavo in učenje, ki ga financira Komisija v skladu s ciljem teritorialnega sodelovanja kot del programov medregionalnega sodelovanja. Omrežje je namenjeno spodbujanju inovativne mestne prenove s spodbujanjem mest, da opredelijo, prenašajo in razširjajo dobro prakso.
S tem se je začelo intenzivno sodelovanje Mestne občine Ljubljana v programu URBACT, kjer v okviru mreže evropskih mest izmenjuje izkušnje in gradi novo znanje o urbanem čebelarjenju. Čebele in urbano čebelarjenje jim je uspelo povzdigniti med pomembne in prepoznavne teme na evropski ravni, tudi v kontekstu podnebnih sprememb.
Več o Čebelji poti v Ljubljani, kjer delujejo kar trije odstotki vseh slovenskih čebelarjev in imajo več kot 4.500 panjev, si lahko preberete tukaj.