Adijo plastika za enkratno uporabo
- 14. June 2021
- 3 minute

Podatki kažejo, da je kar 80-85% morskih odpadkov na evropskih plažah iz plastike, kar 50% morskih odpadkov pa v EU tvorijo plastični proizvodi za enkratno uporabo. Zato je EU z letom 2021 prepovedala plastični pribor, krožnike, slamice, mešala za pijačo, lončke, posodo za živila in pijačo iz poliestra ter pokrove. Na seznamu so tudi vatirane palčke in palčke za balone ter vsi proizvodi iz oksorazgradljive plastike, ki se pogosto znajde v nakupovalnih vrečkah.
“Zmanjševanje uporabe plastike za enkratno uporabo pripomore k varovanju zdravja ljudi in planeta. Pravila EU-ja so pomemben dosežek pri obravnavanju morskih odpadkov. Spodbujajo tudi trajnostne poslovne modele in z njimi se približujemo krožnemu gospodarstvu, v katerem vnovična uporaba prevlada nad enkratno uporabo,” je pojasnil podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, ki je pristojen za evropski zeleni dogovor.
Pod drobnogledom pa so tudi proizvajalci sami, zato bodo pomagali kriti stroške zbiranja odpadkov in obdelave in čiščenja odpadkov ter kampanj ozaveščanja za naslednje plastične proizvode za enkratno uporabo:
- posode za živila in vsebnike za pijačo,
- plastenke,
- lončke,
- zavitke za čips in ovoje za sladkarije,
- lahke plastične nakupovalne vrečke,
- tobačne izdelke s filtri.
V primeru osvežilnih robčkov in balonov bodo krili stroške kampanj ozaveščanja, čiščenja odpadkov in zbiranja podatkov ter poročanja.
V načrtu je, da bi deset najpogosteljših plastičnih izdelkov med odpadki zmanjšali za več kot 50%, prav tako pa bi s tem zmanjšali emisije C02 za kar 3,4 milijona ton na leto. Ob tem so strokovnjaki izračunali, da bodo potrošniki zaradi manjše porabe izdelkov za enkratno uporabo prihranili kar 6,5, milijarde EUR na leto.
Časovnica sprememb:
- 2021: Jasno označevanje lončkov, osvežilnih robčkov, higienskih vložkov, tamponov in aplikatorjev ter tobačnih izdelkov s filtri, ki opozarjajo na prisotnost plastike, ustrezno odlaganje in tveganja za okolje.
- 2024: Zamaški in pokrovčki, ki se jih lahko pritrdi na vsebnike za pijačo in steklenice do velikosti 3 litrov.
- 2025: Plastenke bodo iz najmanj 25 % reciklirane plastike. 77 % ločenega zbiranja plastenk do velikosti 3 litrov.
- 2026: Države EU bodo dosegle ambiciozno in trajno znižanje porabe plastičnih lončkov za enkratno uporabo (skupaj s pokrovčki/pokrovi) ter posod za živila v primerjavi z letom 2022.
- 2029: 90 % ločenega zbiranja plastenk do velikosti 3 litrov.
- 2030: Plastenke bodo iz najmanj 30 % reciklirane plastike.
Več informacij o novi zakonodaji na voljo tudi tukaj.