Turizem v Alpah se mora prilagoditi
- 28. January 2022
- 3 minute

Na Bledu se je januarja odvil posvet o prilagajanju turizma v Alpah na podnebne spremembe, ki so ga pripravile Gorenjske razvojne agencije. Strokovnjaki so si bili enotni – turizem na tem območju bo moral prilagoditi svojo ponudbo tako, da ne bo toliko odvisna od zime.
Turizem je namreč dejavnost, na katero podnebne spremembe zelo močno vplivajo, saj se temperature v Alpah dvigujejo skoraj dvakrat hitreje kot drugod na severni polobli. Posledica tega je vse tanjša snežna odeja, ki se je od 60. let prejšnjega stoletja že prepolovila, v naslednjih letih pa se bo to še stopnjevalo.
Dogajajo se tudi velika nihanja v snežni odeji, kar je posledica povečanja obilnih zimskih padavin zaradi ekstremnih nalivov. Dogaja se, da naenkrat pade veliko snega, vendar se tudi hitro stali.
Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je pojasnila, da je turizem del zgodbe, ki povzroča podnebne spremembe, zato mora zmanjšati svoj ogljični odtis, hkrati pa se mora podnebnim spremembam tudi prilagoditi.
“Na obeh segmentih zaostajamo, čeprav imamo zeleno shemo slovenskega turizma, ampak dejansko meritev, natančnih podatkov, izračunov in strategij, kako doseči bolj zelen turizem, nimamo,” je opozorila Bogatajeva.
Prepričana je, da brez sistematičnega izobraževanja o podnebnih spremembah in državnega sofinanciranja prilagoditve turistične ponudbe ne bo šlo. Smučišča se bodo morala prestrukturirati tako, da bo zima le del njihove ponudbe. Odvisnost od zime lahko zmanjšajo z izkoriščanjem podaljšane poletne sezone in toplejših rek ter ostalih vod.
Pri podnebnih spremembah pa ne gre le za to, ali bomo v Sloveniji še lahko smučali ali ne, pač pa imajo pomemben vpliv na okolje in ekosistem. Snežna odeja je pomembna za vodni krog, saj zadržuje vodo, ko je ekosistem ne potrebuje, in jo počasi spušča, ko se potreba pojavi. Gozdovi so na take razmere navajeni, prihajajoče spremembe v vodnem režimu, ko bo vode pozimi več, pa jih bodo spremenile.