Tudi raba zemljišč vpliva na podnebje
- 26. May 2021
- 4 min

Področje LULUCF zajema rabo zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstvo in vključuje ocenjevanje in vodenje evidenc emisij in odvzemov toplogrednih plinov, kot so ogljikov dioksid (CO2), metan (CH4) in didušikov oksid (N2O). Dejavnosti, ki se izvajajo v sektorju LULUCF lahko prispevajo k blaženju podnebnih sprememb in zmanjšanju emisij, oziroma povečanju ponorov ogljikovega dioksida iz ozračja.
Prednostna naloga tega področja je vzpostavitev enotnega sistema za spremljanje emisij in ponorov na področju LULUCF. To pomeni, da je treba inventuro v gozdovih nadgraditi tako, da bo monitoring zalog ogljika na državni ravni zajemal tudi druge načine rabe zemljišč, kot so njivske površine, travinje, mokrišča, naselja in druga zemljišča, za katere so podatki pomanjkljivi ali niso na voljo.
Več informacij tudi v videu, ki nazorno prikaže delovanje sektorja:
Partnerstvo za trajnostno rabo zemljišč in gozdarstvo
“Partnerstvo je pomembno za medsektorsko sodelovanje kmetijstva, gozdarstva, lesno predelovalne industrije in sektorja za okolje in podnebne spremembe ter za pripravo novih strategij za blaženje posledic podnebnih sprememb. Pomembno je, kako se bo Slovenija odzvala na revizijo okoljske zakonodaje Evropske komisije, vključno s predlogom uredbe LULUCF, ki bo predvidoma predstavljena konec letošnjega junija,” je po posvetu izjavil direktor Gozdarskega Inštituta Slovenije dr. Primož Simončič.
Povezovanje stroke, medsektorska sodelovanja in tovrstni posveti so ključnega pomena za spremembe ter pripravo novih strategij za blaženje posledic podnebnih sprememb. Z ustanovitvijo Partnerstva (na srečanju je k partnerstvu pristopilo čez 70 udeležencev srečanja) bodo tako stremeli k izboljšanju sodelovanja ključnih institucij in spodbudili splošno javnost, da se aktivno vključi k akcijam za blaženje podnebnih sprememb na tem področju. Partnerstvo bo povezalo kmetijski, gozdarski, lesnopredelovalni in okoljski sektor z namenom priprav novih strategij za blaženje posledic podnebnih sprememb.
Gozdarski inštitut Slovenije (GIS) v sodelovanju s partnerji projekta LIFE IP Care4Climate organiziral spletni posvet Partnerstvo za trajnostno rabo zemljišč in gozdarstvo. Namen dogodka je bil osvetliti področje Rabe zemljišč, spremembo rabe zemljišč in gozdarstva – LULUCF in možnosti za blaženje podnebnih sprememb ter zmanjšanje emisij toplogrednih plinov (TGP). V sektorju je prav tako potrebno povečati informiranost in ozaveščenost splošne in strokovne javnosti o vlogi področja LULUCF pri doseganju podnebnih ciljev EU (2030 …. 2050…).
Posvet si lahko ogledate v nadaljevanju:
- Uvod
- Pozdravni nagovori
- Podnebne spremembe v Sloveniji, mag. Mojca Dolinar, ARSO
- Ključni ukrepi za zmanjševanje emisij in povečanje ponorov na kmetijskih zemljiščih, dr. Borut Vrščaj, KIS, Vloga gozdov pri blaženju podnebnih sprememb, dr. Aleš Poljanec, ZGS
- Raba lesa in potenciali lesnih proizvodov pri zmanjševanju emisij, dr. Nike Krajnc, GIS
- Partnerstvo za trajnostno rabo zemljišč in gozdarstvo, dr. Boštjan Mali, GIS
- Intervju – sporočilo Evropske komisije o vlogi LULUCF pri doseganju podnebnih ciljev, Simon Kay, DG Climate Action
- Predstavitev Medresorske delovne skupine, dr. Boštjan Mali (GIS)
- Razprava “Potenciali in razvojne perspektive kmetijstva, gozdarstva, lesarstva in rabe zemljišč za zmanjševanje emisij TGP na področju LULUCF”