Svetovni dan podnebnih sprememb
- 14. May 2021
- 4 min

LIFE IP Care4Climate
Cilj projekta Care4Climate je v sodelovanju s 15 partnerji ozaveščati, informirati in izobraževati o poteh, kako preidemo v nizkoogljično družbo. Projekt je zato vzpostavil povezanost med trajnostno mobilnostjo, odgovornim ravnanjem z odpadno hrano, energetsko učinkovitostjo, zelenim javnim naročanjem in trajnostno rabo zemljišč v prizadevanjih, da s spremembami navad in utečenih praks zmanjšamo količino toplogrednih plinov oziroma občutno zmanjšamo ogljični odtis Slovenije. Na strani samo1planet.si lahko zato pridobite številne ideje, kako z malimi dejanji narediti korake do zmage, prav tako pa s številnimi dobrimi praksami poiskati navdih za nove okolju prijazne družbene aktivacije.
Resolucija o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050
Okoljska problematika je vedno bolj postavljena v ospredje tudi na področju politične povezanosti. V času slovenskega predsedovanja EU bodo stekla pogajanja o ključni podnebni zakonodaji, ki bi omogočila podnebno nevtralnost do sredine stoletja, kar je glavni cilj novega Evropskega podnebnega zakona. V kratkem pa bodo tudi poslanci obravnavali Resolucijo o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050, ki jo je Vlada sprejela konec aprila.
Podnebna strategija naslavlja ambiciozen izziv doseganja podnebne nevtralnosti, vendar hkrati ponuja posameznikom, družbi in gospodarstvu paleto priložnosti, znotraj katerih bo doseženih veliko sočasnih pozitivnih učinkov, kot so zmanjšanje vpliva na okolje, ohranjena narava, zmanjšanje energetske uvozne odvisnosti, nove razvojne priložnosti na skupnih energetskih trgih, obvladovanje stroškov in s tem energetske revščine, zagotavljanje zelenih delovnih mest, dvig konkurenčnosti podjetij in zagotavljanje skladnega regionalnega razvoja.
Do leta 2050 bo Slovenija zmanjšala emisije toplogrednih plinov (TGP) za 80-90 % glede na leto 2005 in izboljšala ponore, hkrati pa pospešila izvajanja politik prilagajanja na podnebne spremembe in zagotavljanje podnebne varnosti prebivalcev.
“V hudi tekmi za denar, za gospodarsko prosperiteto se prepogosto pozablja na okolje, na planet. Mislim, da je letošnje leto zelo pomembno v tej luči,” je ob svetovnem dnevu Zemlje povedal minister za okolje in prostor, mag. Andrej Vizjak in poudaril in izpostavil pomen letošnje podnebne konference v Glasgowu, na kateri naj bi znova sodelovale tudi ZDA. Slovenija je sicer razmeroma majhna država, a to – med drugim tudi zaradi odločevalske vloge v EU – ne pomeni, da ne more storiti ničesar: “Vsi smo pomembni, vsi lahko skupaj pomembno prispevamo k izboljšanju stanja na planet,” je dodal in opozoril, da bo preobrazba potrebna na vseh področjih; industrija bo morala izpuste glede na leto 2005 zmanjšati za od 80 do 87 odstotkov, emisije iz odpadkov bodo morale biti nižje za 81 odstotkov, pomembni dobo ukrepi v kmetijstvu in v sektorju stavb, predvsem glede ogrevanja in hlajenja.
Posveti strokovne javnosti in povezovanje s splošno javnost
Posveti strokovnjakov in njihovo povezovaje je za razrešitev problema podnebnih sprememb ključnega pomena, zato je ob svetovnem dnevu podnebnih sprememb Gozdarski inštitut Slovenije pripravil prvi posvet s področja LULUCF. Gre za posvet, ki je odprt tudi za splošno javnost in osvetljuje področje rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva (LULUCF). Ta bo v obdobju 2021-2030 eno ključnih področij Evropske unije v boju s podnebnimi spremembami. Gre za področje, na katerem sodelujejo institucije in posamezniki različnih sektorjev in obsega dejavnosti panog, kot so kmetijstvo, gozdarstvo, gozdno-lesno veriga, raba tal in gospodarjenje z zemljišči ter pomembno vpliva na razvoj države.
Razprave številnih strokovnjakov se bodo dotikale vloge sektorja pri blaženju podnebnih sprememb in doseganju podnebnih ciljev, vključno s priložnostmi, ovirami in potmi za njegov razvoj v prihodnje.
Postani zaveznik planeta!
Naš planet bolj kot kadarkoli prej potrebuje zaveznike. Zato z obveščanjem in izmenjavo informacij delamo prave korake v lepši jutri. V sklpu projekta Care4Climate vsak mesec zberemo informacije in posredujemo ideje, ki lahko popeljejo v nizkoogljično družbo, in sicer z novičnikom. Prijava na novičnik zaveznikov planeta je na voljo na dnu spletne strani.
Dogodki:
Ob svetovnem dnevu podnebnih sprememb se odvija tudi nekaj spremljevalnih dogodkov.
Nekaj dni pred svetovnim dnevom podnebnih sprememb je Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj – ustanova, strokovna organizacija, v Državnem svetu RS otvorila razstavo »Na vroči strani Alp«, ki orisuje posledice podnebnih sprememb, ki jih bomo v Sloveniji občutili, če ne bomo hitro in odločno zmanjšali izpustov toplogrednih plinov.
Na Mariborskem otoku bo 15. maja pod okriljem društva EPEKA potekalo več različnih aktivnosti. Več o dogodku je na voljo tukaj.