Spomladansko čiščenje: manj navlake, več veselja
- 26. March 2022
- 4 minute

Morda je čas, ko se vsi lotevamo po njem poimenovanega, spomladanskega čiščenja, tudi priložnost, da pospravimo stanovanje in damo prostor sveži energiji. Hkrati pa je to priložnost, da sprejmemo odločitev, da poskusimo živeti z malo manj.
Izziv so velikokrat predvsem številni predmeti, ki jih imamo v lasti, a jih ne uporabljamo. To je navlaka in zavzema prostor, ki nam ga nemalokrat že tako primanjkuje, naše stanovanje pa z obilico navlake izgleda neurejeno.
Nered in stres
Nered v našem domu lahko povzroči veliko stresa v našem življenju.
Več stvari ko imamo, z več stvarmi lahko naredimo nered. Gospodinjska opravila v neurejenem domu pa zahtevajo veliko več časa in truda, kar pomeni, da nam lahko časa in energije zmanjka za druge stvari.
Navlaka v stanovanju nas ves čas opominja na neopravljeno delo, ki nas čaka in se nalaga. Zaradi neskončno dolgega seznama opravil na našem spisku se lahko počutimo ujete in nemočne.
To potrjuje tudi Tina Simčič, svetovalka za urejen in prijeten dom ter ustanoviteljica programa Urejen dom veselja. Pove, da njeni varovanci po opravljenem tečaju občutijo, da postane skrb za dom lažja, ko imajo manj stvari, njihovo življenje pa je tako razbremenjeno.
Kako se spomladanskega čiščenja lotiti na trajnosten način?
Cilj je, da se znebimo odvečnih predmetov, ki jih ne potrebujemo, to pa moramo seveda storiti na trajnosten način. Najlaže bomo začeli, če si izberemo en prostor ali pa eno omaro, ki jo bomo najprej uredili, saj se celo stanovanje za začetek morda zdi prevelik zalogaj.
Pri vsem skupaj pa velja zlato pravilo – predmeti, ki nam ne prinašajo veselja ali pa jih nismo uporabili daljši čas, morajo proč.
To ne pomeni, da jih natlačimo v črno vrečo in vržemo v zabojnik za smeti. Stvari, ki jih mi ne potrebujemo več, bodo nekomu drugemu prav gotovo v veselje. Zato se odločimo, kaj želimo prodati ali izmenjati, kaj želimo podariti in morda celo obnoviti. Vsaki stvari lahko najdemo nov dom, zato naj bo zabojnik za odpadke zadnji izhod.
Oblačil, pohištva, elektronske opreme in knjig bodo vesele dobrodelne organizacije ali družine v stiski, lahko pa jih odnesemo tudi v center ponovne uporabe ali trgovine, ki prodajajo predmete iz druge roke. Odslužene brisače, posteljnine in druge tekstilne izdelke bodo z veseljem sprejela zavetišča za živali.
Naj bo dom tvoje zatočišče in prostor za sprostitev, ne pa nekaj, kar te obremenjuje zaradi preobilja stvari, ki jih ne uporabljaš več, niti ti ne prinašajo veselja. (Tina Simčič)
Ko svoje stvari razvrstimo, jim z obnovo vdahnemo novo življenje, jih uredimo, oddamo ali pa prodamo, ugotovimo, da je v našem stanovanju kar naenkrat več prostora. Na policah se ne gnetejo več predmeti, katerih edini učinek je bil lovljenje prahu. V kotu dnevne sobe ne tičijo več škatle, polne stvari še od zadnje selitve pred letom in pol, police omar pa se ne šibijo več pod težo oblačil, ki jih nismo oblekli že tri leta.
Prednosti, ki jih prinese življenje brez navlake
- Več časa – Ko imamo v lasti manj stvari, potrebujemo tudi manj časa, da jih upravljamo, urejamo in čistimo. Tako nam ostane več časa za stvari, v katerih uživamo.
- Več prostora – Stvari v našem domu zavzemajo prostor, tako fizični kot miselni. Ko se znebimo navlake, ustvarimo prostor, v katerem bomo lažje počivali, hkrati pa ugotovimo, da v resnici ne potrebujemo večjega stanovanja, le manj stvari v njem.
- Več denarja – Ko smo iz življenja izločili navlako, je ne želimo pridelati nazaj. In manj kupovanja nekoristnih stvari pomeni večji prihranek denarja.
- Več energije – Manj stvari pomeni manj potrošene energije za njihovo upravljanje in čiščenje. Porabite svojo energijo za stvari, ki so vam pomembne.
- Več osredotočenosti – Stvari kradejo našo pozornost, čas in energijo. Manj stvari pomeni večjo zmožnost osredotočenosti in učinkovitosti.
Zdaj, ko smo iz svojega življenja odstranili navlako, bo tudi čiščenje lažje. Sesanje in brisanje prahu s polic je mala malica, ko imata sesalec in krpa prosto pot. Poskrbimo le, da za čiščenje uporabljamo ekološka čistila, ki jih lahko izdelamo doma ali pa kupimo v trgovini brez embalaže. Iz svojega življenja izločimo tudi čistilne robčke za enkratno uporabo in namesto njih raje uporabimo pralne krpe.
Trajnostni življenjski slog in odstranjevanje navlake pa gresta z roko v roki. To s svojimi varovanci dokazuje tudi Tina. Potem ko usvojijo prve korake urejanja doma, začnejo pozornost namenjati tudi bolj zavestnemu nakupovanju. Končni cilj tega procesa je, da naš dom dolgoročno ostane pospravljen in urejen, kar pa dosežemo tako, da ne kupujemo novih stvari, s katerimi bomo polnili naše police, omare in misli.
Zmotno je misliti, da smo s tem, ko imamo manj stvari, prikrajšani. Prav nasprotno. To le pomeni, da imamo manj stvari, ki jih ne potrebujemo, in več tistih, ki nam prinašajo veselje. Poskrbimo, da so te lepe, kakovostne in bodo trajale dolgo. Manjša potrošnja pa je ne nazadnje dobra tudi za okolje.
Za konec še Tinin namig za lažje in sprotno pospravljanje: ko imamo doma manj stvari in ima vsaka svoje mesto, jih lahko lažje in hitreje pospravimo.