Mikrofon podnebju
- 25. July 2022
- 5 minut

Podnebni cilji Slovenije so jasni, doseči želimo ogljično nevtralnost do leta 2050. Cilj bomo dosegli z ambicioznimi ukrepi, a tveganje za dosego ciljev ostaja. Za uspešno reševanje podnebnih izzivov namreč potrebujemo ustrezno usposobljenost in ozaveščenost (prihodnjih) odločevalcev, strokovnjakov in posameznikov.
Na mednarodnem raziskovalnem študentskem taboru Mikrofon podnebju, ki sta ga organizirala ministrstvo za okolje in prostor ter CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp, so bili udeležencem predani znanje in usposobljenosti za obravnavanje podnebnih sprememb.
Študentje so se v treh dneh seznanili z različnimi vidiki podnebnih sprememb – od razumevanja samih fizikalnih procesov podnebnih sprememb, oblikovanja in uveljavljanja podnebnih politik in strategij, raziskovalnih metodologij in orodij odločanja do vključevanja gospodarstva, odločevalcev ter civilne družbe v izvajanje ukrepov za blaženje in prilagajanje na podnebne spremembe, so po dogodku zapisali na CIPRA Slovenija v sporočilu za javnost.
»O podnebnih spremembah razmišljam vsak dan, saj namreč vse bolj postajajo neobhodno dejstvo. Na taboru sem prejela nujne strokovne perspektive za spoprijemanje z njimi – tako z družboslovnega kot naravoslovnega vidika,« je po taboru povedala absolventka etnologije in kulturne antropologije ter francistike Pia Krampl.
Priložnosti za udeležbo na takšnih dogodkih bo še, saj je bil to prvi v nizu šestih različnih izobraževalnih dogodkov, načrtovanih v projektu LIFE IP CARE4CLIMATE, je povedal dr. Janez Berdavs z ministrstva za okolje in prostor. »Naš cilj je, da format podnebnega izobraževanja ne bi bil omejen samo na projekte, kot je CARE4CLIMATE, temveč da bi našli finančna sredstva za izvajanje izobraževalnih vsebin, povezanih s podnebnimi spremembami, ter tako zagotovili dolgoročnost.«
Oglejte si videoposnetke predavanj, poglobite svoje znanje in zavedanje o podnebnih spremembah ter ju podprite z usposobljenostmi, potrebnimi za prehod v nizkoogljično družbo.
Fizika podnebnih sprememb; dr. Žiga Zaplotnik
Učinek tople grede so opisovali že prvi raziskovalci ozračja. S tem izrazom opisujemo pojav, ko zemeljsko ozračje ohranja za življenje primerno temperaturo našega planeta. Toplogredni plini v ozračju učinkujejo kot izolacija Zemlje, saj zmanjšujejo uhajanje toplote nazaj v vesolje, kar imenujemo naravni učinek tople grede. Brez tega učinka bi bila Zemlja zmrznjen planet s povprečno temperaturo površja le približno –17 ˚C.
Spoznajte fizikalno ozadje podnebnih sprememb in prisluhnite razbijanju mitov v povezavi z njimi.
Climate action: talk the talk and walk the talk; dr. Jonas Sonnenschein
V predavanju je predstavljenih več komunikacijskih strategij, ki lahko podprejo prehod v podnebno nevtralno družbo. Vsaka ciljna skupina namreč različne komunikacijske strategije razume različno.
Prisluhnite predstavitvi šesti komunikacijskih strategij in kritični obravnavi nekaterih glavnih idej blaženja podnebnih sprememb: na primer, da vsako malo dejanje šteje, ali o razkolu med individualno odgovornostjo in spremembo sistema.
Procesi oblikovanja podnebnih politik in strategij; Jernej Stritih
Namen predavanja je bil udeležencem predstaviti pogled na boj proti podnebnim spremembam z vidika oblikovanja in izvajanja strategij in politik za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in prilagajanje na podnebne spremembe.
Prevladujoči model sporočanja je bližajoča se katastrofa, ugotavljanje žrtev in krivcev ter nezmožnost ustreznega odgovora. Sporočati pa je mogoče tudi, da se negativnim posledicam podnebnih sprememb lahko izognemo, da imamo rešitve, da to zmoremo in da bodo s tem povezane spremembe na bolje.
Vloga prometa pri obvladovanju podnebnih sprememb; izr. prof. dr. Matej Ogrin
Današnji prometni sistem je netrajnosten. Več kot 90 % ga temelji na fosilnih gorivih, zato je eden glavnih vzrokov podnebnih sprememb in onesnaževanja ozračja. Izziv je prehod na sodoben, energijsko učinkovit in trajnostno naravnan prometni sistem, ki mora odpravljati težave zaradi prometnega onesnaževanja ozračja, emisij toplogrednih plinov in rabe prostora.
Oglejte si dobre prakse prometnega načrtovanja, ki se v zadnjem desetletju uveljavljajo ne le drugje v Evropski uniji, ampak tudi v Sloveniji, in so upanje za prehod na trajnostno prometno politiko.
Tukaj najdete tudi power point predstavitve predavanj.