Je tvoje mesto prijazno hoji?
- 26. March 2021
- 3 minute

Ali ste vedeli, da življenjsko in delovno okolje lahko zelo pomembno vpliva na to, koliko prehodite vsak dan? O tem, ali so nekatera mesta bolj prijazna za hojo kot druga, odločajo različni dejavniki, hkrati pa je mogoče hodljivost prikazati tudi v številkah.
Na Inštitutu za politike prostora (IPoP) so preverjali prednosti hoji prijaznih mest in ugotovili, da slovijo hoji prijazna mesta po bolj povezanih soseskah in boljših sosedskih odnosih. Podatki namreč kažejo, da imajo prebivalci ulic kar štirikrat več prijateljev.
Prav tako so mesta, kjer lahko veliko hodimo, privlačnejša za obiskovalce, imajo bogatejše lokalno gospodarstvo in v gospodinjstvih manj izdatkov za mobilnost. V Sloveniji na primer kar 16,9 % stroškov namrenimo stroškom, povezanim s prometom, kar nas postavlja tudi na prvo mesto v Evropi.
Premagovanje razdalj, ki si jih zadamo z dnevnimi opravki in jih opravimo peš, koristno prispeva tudi k našemu zdravju. Še več, zmanjša se nevarnost za razvoj debelosti, kroničnih nalezljivih bolezni, prav tako pa se zniža tveganje za razvoj demence in Alzheimerjeve bolezni.
Že samo z dva kilometra dolgim sprehodom v službo v enem letu prihranimo 108 kg izpustov CO2. To ni zanemarljiv podatek glede na to, da povprečen prebivalec Slovenije v enem letu poskrbi za kar 8,4 tone izpustov CO2 na leto (podatek Umanotera).
Kadar hodimo, imamo bistveno več časa za opazovanje kakor na primer na kolesu ali v avtomobilu. Neizpodbitno dejstvo pa je, da vsakdanja hoja prinaša vrsto prednosti na različnih področjih, od družbenih prek okoljskih in zdravstvenih koristi do priložnosti za lokalno gospodarstvo in prihrankov za gospodinjstva.
EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI 2021
Osnovno vodilo Evropskega tedna mobilnosti (ETM) je spodbujati posameznike, naj se namesto uporabe avtomobila na poti v službo, šolo ali trgovino raje odločijo za aktiven način mobilnosti: hojo, kolesarjenje ali uporabo javnega potniškega prometa. Takšne oblike mobilnosti so tudi bolj zdrave, kar še posebej poudarja letošnji ETM, ki bo od 16. do 22. septembra.
Vse aktualne informacije o Evropskem tednu mobilnosti so dostopne na spletnem mestu tedenmobilnosti.si, gradiva o trajnostni mobilnosti za strokovno javnost pa objavljena tudi na Slovenski platformi za trajnostno mobilnost sptm.si
In še zanimivost:
V uporabi je beseda hodljivost, s katero se mnogi lahko srečamo prvič. O njenem izvoru in pomenu so več zapisali na spletni strani ipop.si. /
Hodljivost je privlačnost prostora za pešačenje; značilnost določenega območja, da je po njem mogoče z lahkoto, brez nepotrebnih ovinkov in brez pretiranega truda hoditi peš.
Koncept hodljivosti združuje več prvin, med drugim urejenost površin za pešce, kot so pločniki in pešpoti, prehodnost prostora in gostoto povezav, nizko hitrost vozil in varnost prehodov, vizualno privlačnost prostora, občutek varnosti, obljudenost poti, gostoto dejavnosti ob poteh, gostoto prebivalcev v območju, kratke razdalje med viri in ponori potovanj.
Hodljivost je slovenska ustreznica za razmeroma nov angleški izraz walkability, ki se je v povsem enakem pomenu uveljavil v zadnjem času.