Evropski teden zmanjševanja odpadkov letos o tekstilnih odpadkih
- 18. November 2022
- 3 minute

Evropski teden zmanjševanja odpadkov (ETZO) je največji projekt na področju ozaveščanja o preprečevanju nastajanja odpadkov v Evropi. Pod vodstvom lokalnih in regionalnih javnih organov že od leta 2009 združuje različne interesne skupine – državljane, šole, podjetja, nevladne organizacije, združenja – ki organizirajo dejavnosti za ozaveščanje o zmanjševanju odpadkov.
ETZO je običajno tretji teden v novembru, poseben pa je zaradi truda in dejavne zavzetosti tisočih prostovoljcev, ki neutrudno širijo glas o trajnostnih navadah in krožnem gospodarstvu.
Letošnja tema je: ODPADNI TEKSTIL IN ODPADNA OBLAČILA
Zakaj moramo ukrepati na področju tekstila in znižati svojo potrošnjo? Ker je tekstilna industrija skupaj s prometom, živilsko industrijo in bivanjem ena od največjih onesnaževalcev. Močno vpliva na rabo tal, onesnaževanje vode in emisije toplogrednih plinov. Pozornost bo zato letos usmerjena v dobre prakse, ki spodbujajo krožnost in trajnost predvsem pri oblačilih.
Oblačila, ki jih nosimo, pomenijo za okolje veliko obremenitev v vseh obdobjih, od proizvodnje do prenehanja uporabe, ki v večini primerov pomeni sežiganje ali odlaganje na odlagališčih. Navajamo nekaj načinov, ki nam lahko pomagajo znižati ta vpliv:
- Za oblačila dobro skrbimo, da jih ohranimo in uporabljamo karseda dolgo.
- Peremo jih pri nizkih temperaturah s praški, ki nosijo oznako okoljska marjetica (ecolabel).
- Popravimo in preoblikujemo svoja stara oblačila ter kupujemo rabljena oblačila.
- Prednostno kupujemo izdelke z oznakami ecolabel, GOTS, OEKO-TEX. Zagotavljajo namreč trajnostna oblačila brez kemičnih snovi, nevarnih za zdravje ljudi in okolja.
- Naša prednostna izbira naj bodo oblačila iz organskega bombaža.
Trikrat R za manj odpadkov
ETZO si za zmanjšanje količine odpadkov v okviru svojih akcij prizadeva s strategijo 3R: zmanjšanje odpadkov (Reduce), ponovna uporaba izdelkov (Reuse) in recikliranje materialov (Recycle) – v tem vrstnem redu.
Za zmanjšanje odpadkov se pred nakupom vprašajmo, ali blago, ki ga nameravamo kupiti, res potrebujemo.
Za ponovno uporabo na vseh področjih svojega življenja zamenjajmo predmete za enkratno uporabo s tistimi za večkratno uporabo.
Recikliranje je boljše od odlaganja odpadkov na odlagališča, a naj obsega le manjši del naših prizadevanj. Glavno mesto v tem procesu naj prevzameta ponovna uporaba in zmanjševanje odpadkov.
V Sloveniji je koordinator evropskega tedna zmanjševanja odpadkov Zbornica komunalnega gospodarstva v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor Republike Slovenije. Preberite več o evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in se pridružite prizadevanjem za zmanjšanje odpadkov.