Evropski teden mobilnosti že 21 let
- 12. September 2022
- 3 minute

Evropski teden mobilnosti je najpomembnejša kampanja Evropske komisije za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti v urbanih območjih. Spodbuja spremembo navad ljudi v povečevanje aktivne mobilnosti, uporabe javnega prevoza in drugih pametnih prometnih rešitev.
Evropski dan brez avtomobila je bil prvič organiziran v Franciji leta 1998, zamišljen pa je bil kot priložnost, s katero lahko mesta pokažejo svoja prizadevanja za varstvo okolja. Z leti je dan brez avtomobila pod okriljem Evropske komisije prerasel v Evropski teden mobilnosti. Ta vsako leto ponudi mestom, združenjem in organizacijam prostor za promocijo pobud za trajnostno mobilnost v mestih ter dvig ozaveščenosti prebivalcev.
»Trajnostno povezani«
Tema letošnjega Evropskega tedna mobilnosti je »Trajnostno povezani« ter opozarja na pomen dobro povezanih skupnosti, saj je to pogoj za uspešnost katere koli občine in za visoko raven kakovosti našega bivanja v njej. Tema poleg tega odraža željo posameznikov po vsej Evropi, da se po obdobju omejitev vnovič povežejo in združijo med seboj.
Potovanje je lahko tudi zdravo, učinkovito in okolju prijazno
Motorizirani promet je eden glavnih virov toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe. Je vir prometnih nesreč, povzroča hrup in neprespane noči, onesnažuje zrak ter nasploh znižuje kakovost življenja.
Cilj trajnostne mobilnosti je zagotavljanje učinkovite in enakopravne dostopnosti za vse, pri čemer je poudarek na omejevanju osebnega motornega prometa in porabe energije ter spodbujanju trajnostnih potovalnih načinov.
»Gradnja kolesarskih stez, rumenih pasov za javni potniški promet in vzpostavitve novih železniških povezav so le nekateri od ukrepov, ki trajnostno mobilnost delajo dostopnejšo za vse ter imajo za skupnost velik pomen. Projekti, kot je Evropski teden mobilnosti, vztrajno dvigujejo zavedanje o pomenu aktivne mobilnosti,« je ob tednu, posvečenem trajnostni mobilnosti, dejal minister za infrastrukturo mag. Bojan Kumer, ob tem pa še poudaril pomen zelenega prehoda in trajnostnih naložb tako na občinski kot državni ravni.
Z doseganjem ciljev trajnostne mobilnosti prispevamo k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov, čistejšemu zraku v mestih, večji kakovosti bivanja, javnemu zdravju in socialni pravičnosti.
Zato nas Evropski teden mobilnosti vsako leto vabi, da spremenimo potovalne navade in namesto avtomobila za svoje poti v službo, šolo ali trgovino raje izberemo katerega izmed bolj trajnostnih načinov mobilnosti: hojo, kolesarjenje ali uporabo javnega potniškega prometa. Pobuda poteka vsako leto od 16. do 22. septembra, vrhunec pa je priljubljeni dan brez avtomobila, ki se zgodi 22. septembra.
Evropskemu tednu mobilnosti se vsako leto pridruži več evropskih mest. V Sloveniji poteka že enaindvajsetič in tudi letos prinaša številne izobraževalne, ozaveščevalne in zabavne dejavnosti za vse generacije. Na zemljevidu lahko preverite, kakšnih aktivnosti spodbujanja trajnostne mobilnosti, ki jih letos izvajajo sodelujoče občine, se lahko udeležite.