Ekološka biodinamična kmetija Zlate misli
- 12. January 2022
- 4 minute

Na družinski kmetiji Zlate misli v Jareninskem dolu kmetuje mlada družina, ki si prizadeva soustvarjati zdravo življenjsko okolje, hrano in misli. Matjaž in Maja, po poklicu in izobrazbi sta oba kmeta, sta leta 2011 vzela v najem njivo pri Matjaževih starših, kmalu zatem pa prevzela polovico površin kmetije. Samostojno sta se lotila ekološkega in biodinamičnega kmetovanja, začela z dostavo zelenjavnih košaric preko partnerskega kmetijstva, leto kasneje pa dodala še žita in sadje.
Zakaj “Zlate misli”?
Matjaž in Maja želita, da bi njuna kmetija postala kraj, kjer se srečujejo in povezujejo podobno misleči iskreni ljudje. Med njimi se po besedah njunega dobrega prijatelja ustvari zlata nit. Ker pa se vse začne z mislijo (od misli k besedam in dejanjem), je poimenovanje in kasneje udejstvovanje teh zlatih misli eno izmed najbolj pomembnih poslanstev, ki jih imata.
»Pri nas si prizadevamo udejanjiti načela uspešne ekološke in biodinamične pridelave ter tako pridelati najboljše za telo, dušo in duha.«
Partnerski odnos s kupci
Na kmetiji Zlate misli delujejo s pomočjo razširjenega partnerstva ali t.i. crowdfundinga, ki je prvi primer pred-zakupa v kmetijstvu v Sloveniji. Poteka tako, da partnerji kmetije oziroma kupci pridelkov glede na svoje želje in potrebe zakupijo količine pridelkov, ki jih želijo tekom leta prejemati. Na voljo je več kot 100 različnih pridelkov in izdelkov, od sveže zelenjave in sadja, žit, olj do vložene zelenjave, testenin in kruha.
Na ta način si kmetija zagotovi sredstva za razvoj in prilagajanje na vedno pogostejše podnebne spremembe, lažje načrtuje količino in nadzoruje kakovost pridelkov ter zmanjšuje količino odpadkov.
S pomočjo takšnega partnerstva so na kmetiji leta 2018 kupili vetrno mobilno turbino za omilitev posledic pozebe v času cvetenja jablan, leta 2019 pa zaščitili nasad jablan in borovnic s protitočno mrežo.
»Navdušena sem nad načinom »predzakupa«, ki je super rešitev, saj lahko že na začetku leta povemo, kaj bomo potrebovali tekom leta, njim pa olajšamo pridelavo, saj točno vedo, kaj in koliko česa pridelati – tako ne pride do zavržene hrane in potrate energije«, je partnerstvu povedala ena od uporabnic.
Prednosti, ki jih oblika partnerskega sodelovanja prinaša kupcem, so predvsem zagotovljeni pestri in kakovostni pridelki, ki jih drugače ne bi bili deležni, ter cena pridelkov, ki je za približno tretjino nižja od tiste, ki jo plača naključni kupec. Ker kmetiji naključnih kupcev zaradi vnaprej sklenjenega partnerstva ni treba iskati, jim tudi ni treba izvajati trženja, zaradi česar je cena pridelkov lahko nižja.
Zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov
Ker se na kmetiji zavedajo, da pridelava hrane povzroča izpuste toplogrednih plinov, svoje napore usmerjajo tudi v okolju prijazen način pridelave. Kmetija je že od leta 1996 v ekološki kontroli, pridobila pa je tudi certifikat mednarodne organizacije Demeter za biodinamično kmetovanje.
Na kmetiji Zlate misli tla obdelujejo tako, da povzročajo kar najmanj izpustov toplogrednih plinov in hkrati ohranjajo odpornost in rodovitnost tal. Ne uporabljajo kemično-sintetičnih sredstev za varstvo rastlin in mineralnih gnojil. Tal ne orjejo, ampak jih le plitvo obdelujejo, saj tako zmanjšajo porabo fosilnih goriv za kar dve tretjini. Za preprečevanje rasti plevela in ohranjanje rodovitnosti tal uporabljajo zastirko iz trave ali lesnih sekancev.
Usmerjeni so v pridelavo rastlinske hrane za ljudi, saj se zavedajo, da je intenzivna živinoreja eden od največjih povzročiteljev izpustov toplogrednih plinov. Živali so v kmetijo Zlate misli vključene le kot del biotske pestrosti njihovega ekosistema.
Hrana od njive do končnega uporabnika prepotuje zelo kratko pot, kar še dodatno zmanjša izpuste toplogrednih plinov. Nastajanje odpadkov preprečujejo z uporabo vračljive embalaže iz lesa in stekla, višek pridelkov pa predelajo v omake, marmelade, sokove, suho sadje, moke in olja.
Več o kmetiji Zlate misli lahko preberete tukaj.